تبلیغات
راه راستین راه راستین - این جا دنیاست! بهشت نیست!
 

این جا دنیاست! بهشت نیست!

نویسنده: ر.حق طلب موضوع: روان شناسی(شخصیت)، 

تاریخ ارسال: جمعه 31 اردیبهشت 1389

 

فکرت باید کار کنه، توقعت رو با موقعیتت میزون کن.

کودکان! نوجوانان! دنیا قواعد خودش رو داره. برخلاف این قواعد به جایی نمی تونی برسی. این جا بهشت نیست! رضایت مادی تا چه حد؟! بیشتر از این خبری نیست. عالم پروانه ای وجود نداره. دنیا از این نرمتر و گرمتر نمیشه. روغن از این چربتر و عسل از این شیرین تر نمیشه!

اینجا دنیاست. باید فکر کنیم این جا هر چی هست همینه. دنیایی که امروز وقتی شب شد بعضیا نیستند. دنیایی که امروز بعضیا روی صندلی نشستند و فردا ممکنه صاحب اون صندلی نباشند. توی راه رفتن به حرم، ممکنه چهارتا سختی ببینی و چهارتا خوشی. تو باید بدونی چه خبره.

 دنیا تستی نیست، تشریحیه! سخته! سختی داره. تمام آرزوهات سختی دارن. عاطفه، عشق، مادیات، لذات شهوانی همه معنای دنیایی دارن، بهشتی نیستند. زیباییهای دنیا یه حدی داره، دنبال زیبایی هایی که تو رو سیر کنه نگرد.

حضرت رسول (ص) می فرماید: اگر شما می تونستید مثل من دنیا رو بشناسید راحت تر بودید.

دنیا همینه و دیگه از این بالاتر نمیشه، رضایت یعنی از دنیا بگذری. رضایت یعنی این که از خدا بخوایم توی این دنیا نه مادی زمین بخوریم و نه معنوی. باید بدونیم اینجا همه چی موقته... قرار نیست توش بمونیم.

 کسی که بدونه این جا دنیاست از این همه اتفاقات، آرامشش به هم نمی خوره.

عدم تلازم بین سختی و رضا

آدمی که راضی است سختی رو حس نمی کنه.

پیامبر فرمودند(اصول کافی جلد 2): خداوند با حکمت و فضل خودش، شادمانی را در یقین و رضا ، اندوه و ناراحتی را در شک قرار داده .

امام علی (ع): هرگاه آنچه را خواستی نشد، آنچه را هست سخت نگیر.

رسول اکرم(ص) در بحارالانوار، ج 73، ص 83 می فرمایند: اگر می خواهید به رضا برسید خود را مهمان دنیا فرض کنید. مهمان بودن یعنی اعتراض نکردن، وقتی مهمان هستی غصه نمی خوری، توقع نداری.

حب الوطن من الایمان، دوست داشتن خانه اصلی از ایمانه. حب الوطن یعنی انا لله و انا الیه راجعون.

آدمی که رفتنیه به چیزی توجه نمی کنه. شما در دنیا مهمانید، میسازید آنچه را در آن ساکن نمی شوید. جمع می کنید آنچه را که نمی خورید. آرزو می کنید آنچه را که بدست نمی آورید.

سوره نساء، آیه ی 77: متاع دنیا، چیزی که مردم توی دنیا دنبالش می گردن، خیلی کمه.

انسان باید مراقب باشه، عقلش رو به مرخصی نفرسته. یکی از اون چیزایی که باید از عقلت استفاده کنی تا به رضا برسی، مهارت و مقایسه است. قضیه ای در عالم وجود داره و راهی سریع برای رسیدن به رضا و اون هم استفاده از کلمه ی ارزشمند مقایسه است

مقایسه دو نوعه، یا صعودیه یا نزولی. یا صعودی مثبته یا منفی، یا نزولی مثبته یا منفی. طرف غصه می خوره که کفش نداره، اما کسی رو می بینه که پا نداره.


منبع : سید محمد انجوی نژاد ( http://www.rahpouyan.com )

 

() نظرات